Sznycel wieprzowy jest jednym z kilku dań mięsnych, które może kojarzyć się z rodzinnym domem. Świeżo podsmażone kawałki mięsa pokryte chrupiącą panierką podane wraz z ziemniakami i surówką to klasyk, który doceni każdy miłośnik tradycyjnej kuchni polskiej. Sznycle wieprzowe można jednak przyrządzać na wiele innych sposobów. Aby urozmaicić swoje codzienne menu lub zaskoczyć zaproszonych na obiad gości, warto spróbować mięsa wieprzowego w nieco innym wydaniu. Jak przyrządzić sznycel wieprzowy i z czym podać go na talerzu? Podpowiadamy!
Na samym początku należy zaznaczyć, że sznycle wieprzowe i kotlety mielone to nie to samo, choć przez wiele osób nazwy te są używane zamiennie. Prawdziwy sznycel nie jest wcale mięsem mielonym.
Co to jest sznycel wieprzowy?
Popularny w naszym kraju sznycel powstaje z rozbitego tłuczkiem kawałka wieprzowiny (zwykle z udźca lub grzbietu), obtoczonego w panierce i usmażonego na patelni. Z czym można podawać tak przygotowanego sznycla wieprzowego? Może to być ulubiona surówka, sałatka, mizeria czy buraczki (na zimno lub ciepło). Do tego oczywiście ziemniaki lub kasza.
Sznycel wieprzowy z jajkiem – idealny na specjalne okazje!
W przypadku przyrządzania potraw na rodzinne uroczystości czy wspólny obiad ze znajomymi, warto postawić na sznycla wieprzowego z jajkiem. Mięso w takim wydaniu nie tylko wyjątkowo smakuje, ale też znakomicie wygląda na talerzu.
Jak zrobić sznycla wieprzowego z jajkiem?
Na początku należy pokroić mięso, usunąć nożem przerosty i błony, a potem delikatnie rozklepać tłuczkiem przez folię. Tak przygotowane kotlety najlepiej zamarynować (na co najmniej 2h w lodówce). W tym celu trzeba wymieszać w misce mięso z 1 kefirem, cebulą w plastrach, czosnkiem, liściem laurowym, zielem angielskim oraz odrobiną pieprzu i soli. Zamarynowane sznycle należy panierować w mące pszennej, jajku i bułce tartej, a następnie podsmażyć na oleju lub maśle przez około 5 minut z każdej strony. Na osobnej patelni można w tym czasie usmażyć jajko sadzone i położyć je na przyrządzonym sznyclu wieprzowym. Mięso warto podawać z ziemniakami i surówką z czerwonej kapusty.
Sznycel wieprzowy duszony z warzywami – świetny pomysł na obiad
Doskonałą potrawą na obiad będzie sznycel wieprzowy duszony z warzywami. Jego przyrządzenie nie jest trudne. Najpierw należy przygotować wieprzowinę – pokroić na kawałki i rozklepać. Następnie doprawić szczyptą soli i pieprzu, po czym odstawić na pół godziny pod przykryciem. W tym czasie można zająć się warzywami – obrać oraz posiekać cebulę i czosnek, pokroić w kostkę pomidory i paprykę (usuwając wcześniej gniazdo z nasionami), a także odsączyć kukurydzę. Po 30 minutach mięso należy obtoczyć w mące pszennej i podsmażyć na rozgrzanym oleju przez 2 minuty po obu stronach. Na tej samej patelni zeszklić cebulę, wrzucić resztę warzyw i podsmażyć. Po chwili można dodać sznycle i pozostawić na niewielkim ogniu pod przykryciem na 10 minut. Następnie wlać śmietanę, zamieszać, doprawić solą i pieprzem oraz podgrzać.
Jak przygotować sznycel wieprzowy w sosie pieczarkowym?
Popularnym przepisem jest też sznycel wieprzowy w sosie pieczarkowym. Jak go przyrządzić? Po pokrojeniu, rozklepaniu i doprawieniu mięsa solą i pieprzem, należy je krótko podsmażyć po obu stronach. Na patelni zeszklić posiekaną cebulę i dodać czosnek. Następnie wrzucić pokrojone pieczarki i podsmażyć. Kolejnym krokiem jest zalanie warzyw bulionem, musztardą i koncentratem pomidorowym. Do powstałego sosu należy dodać mięso i dusić przez pół godziny. Później dodać śmietanę, doprawić według uznania i zagotować. Tak przygotowane sznycle wieprzowe najlepiej podać z kopytkami.
Ile ma sznycel wieprzowy kcal?
To, ile kalorii ma sznycel wieprzowy, zależy od sposobu przygotowania. Samo mięso w 100 g posiada około 250 kcal. Wraz z ziemniakami i surówką może być pełnowartościowym i pożywnym obiadem, który doda siły na długi czas.
Jeśli masz ochotę na sznycla wieprzowego lub inne potrawy kuchni polskiej, możesz złożyć zamówienie w restauracji Rzeszowskie Słoiki!