12 potraw wigilijnych, bez których Polacy nie wyobrażają sobie świąt! 

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem, którego wyczekujemy przez cały rok. To okres spotkań z rodziną, wzajemnego wręczania sobie prezentów, śpiewania kolęd czy słuchania świątecznych piosenek. Wszystko zaczyna się jednak od 12 potraw wigilijnych spożywanych wspólnie z bliskimi. Tradycja ta jest bardzo dawna i ma swoją symbolikę. Nie w każdym domu dania te są jednak takie same. Istnieją natomiast kulinarne klasyki świąteczne, które goszczą niemalże na każdym polskim stole wigilijnym. Jakie potrawy cieszą się największą popularnością w naszym kraju? 

Potrawy wigilijne i ubieranie choinki przez kobietę

Dla wielu osób przygotowanie aż 12 potraw wigilijnych, a następnie ich zjedzenie, może wydawać się dużym wyzwaniem. Trzeba natomiast pamiętać, że nie wszystkie dania muszą być sycące i wieloskładnikowe. Zanim jednak przejdziemy do wymieniania konkretnych dań, przyjrzyjmy się symbolice tradycji spożywania potraw wigilijnych. 

Dlaczego spożywamy 12 potraw wigilijnych? 

Chrześcijańska tradycja przygotowywania 12 potraw wigilijnych wywodzi się aż ze zwyczajów starosłowiańskich. Wigilia traktowana była jako nowy początek, a spożywanie potraw miało gwarantować szczęście przez cały rok (stąd 12 potraw wigilijnych na 12 miesięcy). Zarówno wtedy, jak i teraz wcale nie chodzi o to, aby zjadać je w dużych ilościach – wystarczy spróbować każdego z nich. Ponadto, nie można zapominać, że liczba 12 jest też związana z apostołami, dlatego symbolika tej tradycji jest wielowymiarowa. 

12 potraw wigilijnych w Polsce – jakie są najpopularniejsze? 

W zależności od regionu poszczególne dania mogą się nieco różnić. Pewne potrawy pojawiają się jednak praktycznie w każdym domu. Mowa oczywiście m.in. o barszczu czerwonym z uszkami. To wigilijny klasyk, który Polacy uwielbiają. To od tego dania rozpoczynamy wigilijną ucztę. Zdarza się jednak, że jest ono zastępowane barszczem białym z grzybami.  

Drugą najpopularniejszą potrawą są pierogi. Na stołach królują ich dwa rodzaje. Najczęściej wybierane są pierogi ruskie lub z kapustą i grzybami. Wśród 12 potraw wigilijnych w Polsce nie może zabraknąć też ryby – zazwyczaj karpia. Często przygotowywane są także gołąbki oraz krokiety. 

Ciekawe pomysły na uzupełnienie menu wigilijnego 

Po spożyciu wymienionych wyżej potraw jesteśmy już zwykle najedzeni. W jaki sposób uzupełnić więc swoje menu wigilijne, aby uszanować tradycję, ale jednocześnie nie przesadzić z ilością jedzenia? Ciekawymi propozycjami, które można spotkać na polskich stołach są z pewnością: 

  • kapusta z grochem, 
  • łazanki, 
  • kutia, 
  • sałatka (np. jarzynowa). 

W skład 12 potraw wigilijnych wchodzić mogą również rozmaite wypieki, takie jak pierniczki czy sernik. W niektórych rodzinach na zakończenie kolacji przygotowuje się również kompot z suszu. Możliwości jak widać jest wiele – wcale nie muszą to być skomplikowane dania. 

Przygotowanie 12 potraw wigilijnych – a może catering? 

Stworzenie menu, zrobienie zakupów i przygotowanie wszystkich 12 potraw wigilijnych jest nie lada wyzwaniem. To wysiłek, który zabiera sporo czasu, a przecież w okresie przedświątecznym do zrobienia jest także wiele innych rzeczy. Dobrym rozwiązaniem może być zatem skorzystanie z oferty cateringowej. Oczywiście, można liczyć na pomoc Rzeszowskich Słoików! W tym roku przygotowaliśmy specjalne świąteczne menu ze smacznymi i tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Mamy zarówno ofertę indywidualną, jak i dla firm.

Scroll to Top