Menu weselne – jakie potrawy wybrać?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie dla Pary Młodej. To czas wyboru obiektu, kolorystyki, motywu przewodniego czy zespołu. Wszystkie te sprawy wymagają wcześniejszego zaplanowania i poświęcenia sporo czasu. Jednym z bardzo ważnych elementów przygotowań jest również wybór odpowiedniego menu weselnego. Weselne menu – co podać?

Zaplanuj idealne menu weselne

Jedzenie to jeden z najważniejszych elementów każdego wesela. Menu weselne najczęściej odzwierciedla tradycyjne polskie dania. Jednak należy pamiętać o tym, że na wesele zapraszani są goście o różnych gustach kulinarnych, dlatego należy zadbać o to, aby jedzenie było smaczne, różnorodne oraz odpowiednio podane. Z racji tego, że polskie wesele to jedna z najdłuższych imprez to należy wziąć pod uwagę ilość posiłków podawanych zarówno na ciepło, jak i na zimno. Weselne menu – co podać?

Propozycje dań weselnych

Przede wszystkim urządzając wesel w Polsce, należy postawić na klasykę i tradycję. Tradycyjna polska kuchnia dodatkowa wzbogacona o europejską kuchnię to połączenie, które z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Wśród gości weselnych z pewnością znajdą się wegetarianie lub weganie, dlatego warto, wcześniej dowiedzieć się ilu będzie takich gości, aby przygotować specjalne dania dla nich.  To, co powinno znaleźć się w weselnym menu to przede wszystkim:

  • Zupy

Wśród zup weselnych najpopularniejszy jest oczywiście rosół. Natomiast dla wegetarian czy wegan doskonałą opcją jest np. krem z białych warzyw podany z grzankami.

  • Dania główne

Na każdym weselu, po zupie powinno pojawić się danie główne, w którego skład zazwyczaj wchodzi mięso, surówki i ziemniaki lub frytki. Dla wegetarianów proponujemy ryby czy falafel.

  • Dodatkowe ciepłe posiłki

Kolejnym obowiązkowym elementem na weselnym stole są dania na gorąco, które podawane na kolacje. Bigos, barszcz czerwony czy pierogi to doskonałe propozycje, z których goście weselni z pewnością będą zadowoleni.

  • Sałatki i przekąski na zimno

Wesele to oczywiście różnorodne sałatki. Wśród nich króluje sałatka jarzynowa. Dodatkowo przekąski na zimno to bardzo dobry pomysł na wesele- szczególnie że na tego typu przyjęciach, goście większość czasu spędzają na parkiecie, a do stołu dołączają właśnie po to, aby coś przekąsić.

  • Desery

Obecnie coraz bardziej popularne stają się słodkie stoły, które można spotkać na weselach. Wśród nich babeczki, różnego rodzaju ciasta czy świeże owoce. Kolejnym bardzo ważnym elementem menu weselnego jest tort.

Scroll to Top