Czym jest blanszowanie i jakie produkty możemy blanszować?

Warzywa i owoce to źródło wielu wartości odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego bardzo ważne jest, aby do naszych codziennych posiłków dodawać porcję warzyw czy owoców, które są bardzo zdrowe, a przy tym niskokaloryczne.

Jedną z metod obróbki warzyw jest blanszowanie, czyli rodzaj szybkiej, cieplnej obróbki żywności. Blanszowanie polega na krótkotrwałym zanurzeniu warzyw, a także niektórych owoców we wrzątku, a następnie w bardzo zimnej wodzie. Metoda ta pozwala zachować pełne walory smakowe, naturalny kolor, wartości odżywcze oraz chrupkość produktów. Jakie produkty możemy blanszować i jak dokładnie to robić, aby zachowały wszystkie swoje pierwotne wartości?

Jakie produkty możemy blanszować?

Blanszować można produkty spożywcze, przede wszystkim delikatne warzywa i owoce, które są najmniej odporne na wysoką temperaturę. Możemy blanszować pomidory, pieczarki, kalafior, fasolkę szparagową, czy nawet cebulę i orzechy. Dzięki tej metodzie cebula straci swój ostry posmak, a kalafior nie straci swojego koloru oraz konsystencji. Jeśli chcesz pozbyć się skórki z migdałów, to blanszowanie ułatwi Ci to zadanie. 

Jednak nie tylko warzywa czy owoce można blanszować. Obróbce tej można poddać także mięsa czy ryby, jeśli chcemy przygotować z nich pasztet lub zamrozić.

Blanszowanie krok po kroku

Blanszowanie to szybki, a także bardzo łatwy sposób, dzięki któremu warzywa czy owoce nie stracą swoich wartości odżywczych. Jak odpowiednio wykonać tę czynność?

  • Na początku warzywa należy podzielić na mniejsze części np. pokroić w kostkę lub słupki.
  • Pokrojone warzywa wrzucamy do wrzącej wody, której powinno być objętościowo 2 razy więcej niż warzyw średnio na 1-3 minuty.
  • Następnie warzywa przekładamy do miski z zimną wodą. Należy pamiętać, że produkty powinny być zarówno w gorącej, jak i zimnej wodzie przez taki sam czas.

Czas, w jakim trzymamy warzywa w wodzie, zależy od ich twardości oraz wielkości kawałków. Najkrócej trzymamy delikatne warzywa liściaste takie jak szpinak czy jarmuż.

Dlaczego warto blanszować produkty?

Krótkotrwała obróbka termiczna, jaką jest blanszowanie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie lubią jeść surowych warzyw. Blanszowanie stosuje się przede wszystkim po to, aby zmiękczyć warzywa i przygotować je do dalszej obróbki. W przeciwieństwie do długotrwałego gotowania blanszowanie nie wypłakuje cennych właściwości odżywczych, które posiadają warzywa czy owoce. Dodatkowo metoda ta pozwala w łatwy sposób usunąć skórkę z produktów takich jak: pomidory, śliwki czy brzoskwinie.

Proces ten sprawia, że warzywa liściaste takie jak kapusta czy szpinak nie tracą elastyczności i nie łamią się podczas zwijania.

Blanszowanie to również sposób, który pozwala pozbyć się różnych drobnoustrojów oraz nawozów z produktów. To sprawia, że mamy pewność, że produkty, które spożywamy, są zdrowe i w pełni bezpieczne dla naszego organizmu.

Blanszowanie warzyw przed mrożeniem

Blanszowanie warzyw czy owoców zalecane jest przede wszystkim przed ich mrożeniem. Dzięki temu mamy pewność, że produkt po wyjęciu z zamrażalnika nie straci swojej jędrności, smaku oraz koloru. Metoda ta sprawia, że produkty będą tak samo smaczne, jak przed mrożeniem. Dodatkowo blanszowanie skutecznie przedłuża żywotność warzyw podczas mrożenia.

W przypadku warzyw takich jak fasolka szparagowa, jarmuż, kalafior czy szpinak blanszowanie to konieczny proces, dzięki któremu pozbędziemy się nieprzyjemnej goryczki. Dodatkowo blanszowane produkty przed mrożeniem nie tracą swojej konsystencji oraz smaku.

Scroll to Top