Kuchnia polska to nasz narodowy skarb. Jednym z klasycznych dań są kopytka – delikatne, ziemniaczane kluski, które Polacy uwielbiają od pokoleń. Ich przygotowanie nie jest czasochłonne. Sprawdzają się wtedy, gdy nie ma się pomysłu na to, co ugotować. Zwłaszcza, że główny składnik, który jest potrzebny do przygotowania dania to ziemniaki, które większość osób ma w domu. Jeśli nie wiesz, jak zrobić kopytka, aby były smaczne i miękkie, a masz ochotę je zjeść, przeczytaj nasz artykuł. Przedstawiamy tradycyjny przepis.
Do przygotowania kopytek potrzeba 1 kg ziemniaków, 200 g mąki pszennej (około 2-3 łyżki), 1 jajko, a także szczypta soli. Dla smaku można dodać też odrobinę pieprzu. Składników nie ma dużo, dlatego jest to szybkie i proste do przygotowania danie.
Kopytka – jak zrobić krok po kroku?
Należy zacząć od obrania i od ugotowania ziemniaków w osolonej wodzie aż będą miękkie – najlepiej wbijać co jakiś czas widelec (gdy będzie swobodnie wchodził, ziemniaki będą ugotowane). Wtedy należy je odcedzić i zostawić do ostudzenia, po czym zmielić je w maszynce lub rozgnieść praską.
Następnie trzeba dokładnie wymieszać schłodzone ziemniaki z mąką, jajkiem i szczyptą soli. Całość po ugnieceniu powinna tworzyć jednolite ciasto. Tak przygotowane ziemniaki od razu można formować w wałki, które należy pokroić na niewielkie kawałki przypominające małe kluski (kopytka powinny mieć około 2 cm).
Ostatni etap to wrzucenie kopytek do gotującej się wody (najlepiej ugotować je w kilku partiach). Po pewnym czasie kopytka zaczną wypływać na powierzchnię. Wtedy należy odczekać jeszcze około 1,5 minuty. Po tym czasie są gotowe – trzeba je tylko odcedzić.
Jak zrobić kopytka z ziemniaków, aby się nie posklejały?
Aby temu zapobiec, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze, ziemniaki muszą być dobrze odcedzone i wystudzone po ugotowaniu – nadmiar wilgoci może sprawić, że ciasto będzie zbyt klejące.
Ważny jest też wybór odpowiedniego rodzaju ziemniaków. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Na skrobię! Najlepiej wybierać te, które mają jej dużo. Najwięcej skrobi zawierają ziemniaki typu C, określane także jako mączyste. Po ugotowaniu są kruche i sypkie, tym samym mniej się do siebie kleją. Do kopytek warto wybrać zatem odmiany: agnes, boryna, pokusa, cekin, bryza lub gustaw.
Jak zrobić kopytka, gdy nie ma się idealnego gatunku ziemniaków? Mamy kulinarny protip, który może zminimalizować klejenie się ciasta. Do wody, w której gotuje się ziemniaki (a potem także gotowe kopytka) warto dodać odrobinę oleju, który sprawi, że ziemniaki będą bardziej śliskie. Nie można przy tym zapomnieć o częstym mieszaniu kopytek łyżką – to również może pomóc.
Co powoduje, że kopytka są twarde?
Wystarczy drobny błąd, a kluski będą twarde. Jak zrobić dobre kopytka z ziemniaków, które będą mięciutkie i rozpływające się w ustach? Ważne jest odpowiednie dobranie ilości mąki. Najlepiej dosypywać ją stopniowo podczas wyrabiania ciasta. Niektóre ziemniaki mogą potrzebować jej nieco mniej. Jeśli doda się za dużo mąki, ciasto stanie się za bardzo „zbite”, a po ugotowaniu będzie twarde. Jak rozpoznać, że ziemniaki nie potrzebują więcej mąki? Należy uzyskać taką konsystencję, aby ciasto na kopytka nie kleiło się do dłoni, a jednocześnie było miękkie i plastyczne.
Z czym podawać kopytka?
Kopytka to danie uniwersalne. Można podawać je na wiele różnych sposobów. W klasycznej, polskiej odsłonie miesza się je ze skwarkami z cebulką. Doskonale komponują się również z różnymi sosami – grzybowym, śmietanowym czy pomidorowym.
Z czym kopytka mogą być jeszcze serwowane? Przede wszystkim z mięsnymi daniami, takimi jak gulasz, pieczeń czy kotlety schabowe. Świetnie smakują z duszonymi warzywami lub świeżymi sałatkami. Niektórzy lubią podawać je na słodko, z dodatkiem cukru.
Liczymy, że nasze propozycje będą inspiracją do przygotowania pysznych kopytek dla Ciebie i całej rodziny. Jeśli szukasz więcej przepisów kuchni polskiej zapoznaj się z naszymi wcześniejszymi artykułami!